27.10.2018

Bydlení - základní výbava

Rozhodli jste se, že si jako domácího mazlíčka pořídíte morčátko – nebo lépe dvě? Dokonce už máte ta svá vybraná a zamluvená u chovatele a čekáte, až si je budete moci vyzvednout? Výborně!

Dříve než si morčátka domů přivezete, měli byste pro ně mít nachystáno vyhovující bydlení a s tím související další chovatelské potřeby. Do bytu je ideálním bydlením klec. Pro 1-2 morčata je vhodná klec o rozměrech min. 100 x 50 cm. Čím více morčat máte, tím více místa jim musíte poskytnout. Klec je dostatečně prostorná, vzdušná, dobře se čistí a v bytě i hezky vypadá. Měla by mít své stálé místo, kde není průvan, zdroj tepla nebo přímé sluneční světlo.

Nezbytnou součástí klece je:

Napáječka na vodu, nejlépe s niplovým pítkem, které neprotéká.

Jesličky na seno a trávu, do kterých morčátko nemůže vlézt a znečistit tak krmení trusem.

Dřevěný domeček je nutností. Morče jej potřebuje pro pocit bezpečí. Dřevěný proto, aby jej mohlo bezpečně ohryzávat.

Miska na granule by měla být vyrobena z keramiky nebo jiného těžkého materiálu, aby ji morče snadno nepřevrhlo.

Před příjezdem morčátek je také potřeba se zásobit podestýlkou, senem a granulkama.

Toto je základní výbava, bez které se hned na začátku neobejdete.

Postupně můžete klec vybavit dalšími atrakcemi, jako jsou tunely, pelíšky, hamaky, hračky apod. Čím rozmanitější zařízení a čím více podnětů bude morče mít, tím bude aktivnější a spokojenější.

Výrobci nám v dnešní době nabízejí nepřeberné množství produktů určených mimo jiné i pro morčata. Bohužel ne všechny výrobky jsou pro morčata vhodné nebo bezpečné. Proto se v budoucích článcích na jednotlivé produkty zaměříme detailněji, abychom si mohli říci výhody a nevýhody jednotlivých řešení.

klec pro morče

Autor: Jana Langerová, chs Hostýnky MountainsZpět na výpis článků