27.10.2018

Bydlení - základní výbava

Rozhodli jste se, že si jako domácího mazlíčka pořídíte morčátko – nebo lépe dvě? Dokonce už máte ta svá vybraná a zamluvená u chovatele a čekáte, až si je budete moci vyzvednout? Výborně!

Dříve než si morčátka domů přivezete, měli byste pro ně mít nachystáno vyhovující bydlení a s tím související další chovatelské potřeby. Do bytu je ideálním bydlením klec. Pro 1-2 morčata je vhodná klec o rozměrech min. 100 x 50 cm. Čím více morčat máte, tím více místa jim musíte poskytnout. Klec je dostatečně prostorná, vzdušná, dobře se čistí a v bytě i hezky vypadá. Měla by mít své stálé místo, kde není průvan, zdroj tepla nebo přímé sluneční světlo.

Nezbytnou součástí klece je:

Napáječka na vodu, nejlépe s niplovým pítkem, které neprotéká.

Jesličky na seno a trávu, do kterých morčátko nemůže vlézt a znečistit tak krmení trusem.

Dřevěný domeček je nutností. Morče jej potřebuje pro pocit bezpečí. Dřevěný proto, aby jej mohlo bezpečně ohryzávat.

Miska na granule by měla být vyrobena z keramiky nebo jiného těžkého materiálu, aby ji morče snadno nepřevrhlo.

Před příjezdem morčátek je také potřeba se zásobit podestýlkou, senem a granulkama.

Toto je základní výbava, bez které se hned na začátku neobejdete.
Pokud nemáte čas vybírat, z té nekonečné nabídky výrobků vhodných pro morčata a nemáte chuť proklikávat se stovkami nabízených produktů, číst recenze a porovnávat výhody a nevýhody jednotlivých výrobků, tak jsme pro Vás připravili již sestavené "startovací sety". Obsahují produkty, které jsou námi léty prověřené, funkční, kvalitní a bezpečné. Stačí si jen vybrat dle Vašich barevných preferencí a finančních možností. Celou nabídku setů najdete zde.

Postupně můžete klec vybavit dalšími atrakcemi, jako jsou tunely, pelíšky, hamaky, hračky apod. Čím rozmanitější zařízení a čím více podnětů bude morče mít, tím bude aktivnější a spokojenější.

Výrobci nám v dnešní době nabízejí nepřeberné množství produktů určených mimo jiné i pro morčata. Bohužel ne všechny výrobky jsou pro morčata vhodné nebo bezpečné. Proto se v budoucích článcích na jednotlivé produkty zaměříme detailněji, abychom si mohli říci výhody a nevýhody jednotlivých řešení.

klec pro morče

Na obrázku je základní vybavení:
Klec Cavia 100 DeLuxe
Niplová napáječka Ferplast 600 ml 
Rohový, kovový seník 
Dřevěný rohový domeček "Jesper"
Miska keramická "Cavia"
Seno luční RabbitWeed
Podestýlka hobliny RabbitWeed hrubé
Granule Supreme Selective Science Guinea Pig

Autor: Jana Langerová, chs Hostýnky MountainsZpět na výpis článků