11.5.2022

Podestýlka pro morče. Jakou vybrat?

prvním díle o podestýlkách jsme si uvedli přehled dřevitých podestýlek včetně jejich výhod i nevýhod, rad a tipů. V dnešní době ale nejsme odkázáni na používání pouze dřevitých podestýlek. Existují různé alternativy, a proto si v této druhé části článku napíšeme něco o těch podestýlkách, které nejsou vyrobeny ze dřeva.

První kategorií jsou tzv. buničité (papírové) podestýlky. Jsou vyráběny z recyklovaného papíru, bez chemických přísad. Podestýlka je proto šetrná k životnímu prostředí a je 100% rozložitelná – snadno ji zlikvidujete v kompostu nebo vyhodíte do bio či komunálního odpadu. Rozhodně ji ale nesplachujte do WC, tak jak uvádí výrobce. Použitá podestýlka je zpravidla plná sena, které by Vám toaletu mohlo ucpat!

Je z 99,9 % bez prachu a vzdušných alergenů. Velmi efektivně pohlcuje pachy a vlhkost, které uzavře uvnitř, takže v okolí klece necítíte žádný zápach.

Zajímavé u této podestýlky je, že působí ode dna, takže povrch podestýlky zůstává stále suchý. Plně funkční zůstane stelivo cca týden. Doba spotřeby papírových peletek je přímo úměrná, velikosti klece, počtu chovaných zvířat a jejich stáří.

Při nákupu i používání tohoto steliva oceníte jeho neuvěřitelnou lehkost, proto se s ní snadno manipuluje hlavně dětem.

Další velké plus je její „pelíškovitá“ jemnost a měkkost. Morčata si proto na ní opravu lebedí. Je vhodná pro všechny druhy morčat. Jen u těch nahatých (tzv. skinny) morčat, pokud se rozhodnete jim toto stelivo dopřát, je potřeba pečovat o jejich citlivou kůži a pravidelně ji mazat, aby nebyla příliš vysušená.

Buničitá podestýlka je vhodná pouze do interiéru. Použití ve venkovní ubikaci se nedoporučuje vzhledem k její extrémní savosti, kdy si „táhne“ vlhkost i ze vzduchu. Proto by se mohlo snadno stát, že morčata budou mít podestýlku vlhkou.

Tuto podestýlku můžete koupit pod značkou ASAN.
Český výrobce nabízí 3 druhy této podestýlky:

Asan Pet Silver  s desinfekčním účinkem koloidního stříbra. Tato naprosto bezkonkurenční podestýlka získala ocenění "výrobek roku 2021".

Asan Pet Aloe  s bio-kvalitním extraktem Aloe Vera pro zdraví zvířat. Přidaná Aloe pečuje o tlapky morčat, které tato extra savá podestýlka může vysušovat.

Novinkou na trhu v roce 2022 je Asan Pet Pure,  jenž obsahuje vyšší koncentraci absorbentu, takže mimořádně efektivně absorbuje pachy a prodlužuje tak životnost steliva v toaletě i přesto, že stelivo není dodatečně parfemováno.

Nevýhodou této podestýlky by mohla být vyšší prodejní cena oproti např. dřevitým podestýlkám. 

Buničitou podestýlku vždy ráda doporučuji zájemcům o morčata, kteří se mě ptají, jaká podestýlka je pro morčecího mazlíka chovaného v bytě nejvhodnější. Jedná se o hygienicky nejzodpovědnější podestýlku na trhu. Skvěle se hodí do bytu a morčatům po všech stránkách vyhovuje.

Druhou kategorií nedřevitých podestýlek je konopná podestýlka. Stelivo z konopného pazdeří je poměrně nový druh podestýlky, který si úspěšně nachází příznivce i mezi chovateli drobných hlodavců.

Stelivo z konopí je materiál získaný ze střední části stonku technického konopí (pazdeří), které je pěstováno na přírodních kulturách. Konopí roste na chudých půdách, na kterých se nepoužívají chemická hnojiva. Rostliny rostou rychle, takže plevelu nedají příležitost se rozvinout a nejsou tedy používány ani žádné herbicidy.

Konopí je označováno mimo jiné jako „přírodní houba“. V laboratorních podmínkách prokázalo 567 % nasákavost, tzn., že 1 kg přírodního konopí pojme přes 4 litry vody (!). Takto vysoká nasákavost umožňuje vytvořit suchý a zdravý podklad a zajistí, aby Vaši mazlíci bydleli na suché přírodní „matraci“.

Unikátní buněčná struktura rostliny konopí - a ta je opravdu jedinečná - na sebe váže zápach amoniaku. Díky pórům se v této podestýlce stále vyměňuje vzduch, proto v ní nevznikají hnilobné ani kvasné procesy a podestýlka nezapáchá. Vlhkost se uvolňuje a zápach zůstává vázán v kapilárách podestýlky.

Podestýlka z konopí je zcela přírodní produkt. Je absolutně bezprašná. V konopí obsažené alkaloidy vykazují maximálně příznivé účinky na dýchací soustavu. Díky tomu je velmi vhodná pro zvířata s dýchacími potížemi či alergická zvířata. Konopí navíc působí jako přírodní repelent a má přirozené antibakteriální účinky.

Díky těmto vlastnostem je její používání velmi efektivní a ekonomické. Podestýlky stačí opravdu jen tenká vrstva (cca 1 cm). Pokud budete pravidelně odstraňovat znečištěná místa a pazdeří postupně dosypávat, vydrží Vám velmi dlouhou dobu.
Díky její extrémní savosti se také nemusíte obávat močových nánosů na dně klece, jak jsme zvyklí např. u hoblinové podestýlky.

Konopí je materiál přírodní, lehce kompostovatelný, bezprašný, navíc působí antibakteriálně a jako repelent. Díky jeho vlastnostem nemusíte podestýlku měnit tak často jako u jiných druhů podestýlek, proto i přes vyšší pořizovací cenu nakonec ušetříte.

Konopná podestýlka je vhodná pro všechny druhy osrstěných morčat. U nahatých morčat bych byla obezřetnější, protože by se mohlo stát, že bude dráždit citlivou, nahatou kůži skinníků.

Podestýlku z konopného pazdeří jsme si sami vyzkoušeli v praxi naší chovatelské stanice a velmi mile nás překvapila a rozhodně byste ji měli vyzkoušet také.

Testovali jsme za Vás  

Konopnou podestýlku jsme použili v kleci o půdorysu 100 x 50 cm, ve vrstvě 1,5 - 2 cm. V kleci byl jeden dospělý chovný samec, vážící cca 1400 g. Klec jsme umístili v obývacím pokoji.
Teprve po 10 dnech jsme začali cítit lehký zápach. Nebyla ovšem cítit moč, ale velké množství bobků, které morčák za tuto dobu stihnul vyprodukovat. 
Při čištění nás mile překvapilo, že vlhkost byla opravdu "nasáklá" uvnitř podestýlky a na dně klece se nevytvořili nepříjemné "močové" nánosy, jak je zvykem u jiných podestýlek.
Pokud by se tedy odstraňovali pravidelně bobky z podestýlky, tak by vydržela opravdu velmi dlouhou dobu použitelná. 

"Vychytávka" chovatele

Vyberte lopatkou viditelně počuraná či mokrá místa v podestýlce. Zbylou, suchou podestýlku "prosejte" přes lopatku s otvory. Morčecí bobky zůstanou na lopatce. Čistá podestýlka propadne a můžete ji znovu použít. Tento způsob čištění klece je časově náročnější, ale ušetříte až 90% podestýlky, což při vyšší ceně konopné podestýlky, bude jistě velmi efektivní a ekonomické.
(Pokud jsou v ubikaci mláďata, je nutné počítat s tím, že jejich malé bobečky otvory v lopatce propadnou spolu s čistou podestýlkou). 

Dalším druhem podestýlek, které nejsou vyrobeny ze dřeva jsou steliva slámová. Sláma, ve své přírodní formě, jako podestýlka, není pro morčata příliš vhodná. Slouží spíše jako doplňkové stelivo, které morčata ráda překusují a tunelují se v něm.

Ovšem sláma v podobě lisovaných pelet či slámového granulátu je něco jiného a její vlastnosti jsou velmi příznivé.

Slámový granulát se vyrábí z pšeničné či žitné slámy a je 100% přírodní. Lisuje se velkým tlakem při vysokých teplotách bez použití pojiv, těžkých kovů či chemických přísad. Sláma v této podobě má vysokou absorpční schopnost (více jak 400 %) a neutralizuje nepříjemné pachy. Vysoká teplota při procesu výroby navíc bezpečně zničí mikroorganizmy a patogenní bakterie, které jsou potencionálním zdrojem chorob.

Díky těmto vlastnostem podestýlka vydrží mnohonásobně déle než dřevité druhy podestýlek. Vrstva podestýlky stačí opravdu nízká (cca 1 cm). Pokud budete pravidelně odstraňovat znečištěná místa a podestýlku průběžně dosypávat, vydrží Vám velmi dlouhou dobu. Pokud se morčátko na pelety vyčůrá, začnou se pomalu rozpadat. Snadno tak poznáte, které místo potřebuje vyčistit.

Slámový granulát je pro morčata vhodnější, protože není tak tvrdý jako pelety. Podestýlka se nezacuchává do srsti, proto jse vhodná pro všechna plemena morčat.

Slámovou podestýlku (granulát) vhodnou pro morčata u nás můžete koupit od výrobce Granofyt s.r.o., pod označením Absorfyt.

Pro úplnost bych se ráda zmínila i o podestýlkách kukuřičných. Kukuřičné podestýlky jsou vyrobeny z drcených kukuřičných oklasků a můžou mít různou hrubost. Podestýlky jsou 100% přírodní, jsou lehce kompostovatelné a tedy i ekologické.

Přírodní produkt je znatelně těžší než např. hobliny, což by mohlo být problematické na manipulaci hlavně pro děti. Podestýlka, stejně jako dřevěné pelety, může být docela „hlučná“, pokud se morčátka v kleci honí nebo se leknou a uskočí.

Testovali jsme za Vás

Kukuřičná podestýlka RodyCob Nature Vegetable nás velmi mile překvapila. Podestýlka je jemná, na pohled i na dotek příjemná.

Pro testování jsme použili cca 1 cm vrstvu podestýlky do klece o velikosti 100 x 40 cm. Na tuto plochu jsme spotřebovali zhruba 7 litrů podestýlky. Klec obývala 2 dospělá morčata, samice.

Po týdnu jsme chtěli podestýlku vyměnit, nicméně byla stále použitelná. Proto jsme vybrali počuraná místa a stejné množství čisté podestýlky jsme dosypali. Mile nás překvapilo, že podestýlka opravdu krásně saje vlhkost a na dnu klece nebyly žádné močové nánosy, jak to známe u hoblinových podestýlek.

Velkou výhodou této podestýlky je její jemnost, proto jsme i u tohoto steliva mohli použít náš oblíbený způsob údržby - přesívání podestýlky přes děravou lopatku. Morčecí bobky jsme přesili, malé množství podestýlky jsme dosypali.

Tímto způsobem podestýlka fungovala několik týdnů.

Morčata byla spokojená, nijak nové stelivo neřešila.

Podestýlka se nám zalíbila, a proto ji používáme u našich dlouhosrstých morčat. Na omak je příjemná a její velkou výhodou je, že se morčatům nezacuchává do srsti, jako třeba klasické hobliny. Stačí jí jen tenká vrstva. Její nasákavost je obrovská a skvěle absorbuje vlhkost i pachy. 

Osobně  bych doporučovala spíše jemné kukuřičné podestýlky. Hrubé mohou být příliš tvrdé a těžším morčatům by mohly způsobovat bolestivé otlaky.

Vždy je nejlepší vyzkoušet různé druhy podestýlek. Vyhodnotit jejich výhody a nevýhody a podle toho vybrat tu nejvhodnější. A protože každému vyhovují jiná kritéria, nelze obecně říci, která podestýlka je pro morčata nejlepší. Proto je vždy konečná volba na Vás samotných. Vy sami musíte vybrat nejvhodnější podestýlku s ohledem na Vašeho morčecího kamaráda a zároveň na Vaše možnosti a preference.

Autor: Jana Langerová, chs Hostýnky Mountains
© SpokojenéMorče.cz, všechna práva vyhrazenaZpět na výpis článků

2024 © SpokojenéMorče.cz, Všechna práva vyhrazena

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.