15.12.2019

Podestýlka pro morče. Jakou vybrat?

Dříve než si morčátko přinesete domů, měli byste pro něj mít nachystáno vyhovující bydlení a s tím související další chovatelské potřeby.

Jednou ze základních položek výbavy pro morče je určitě podestýlka. Aby bylo morče spokojené, je potřeba začít doslova "od podlahy", čili od podestýlky. Morčata tráví na podestýlce většinu svého života a jsou s ní v neustálém kontaktu. Proto by stelivo mělo absolutně pohlcovat vlhkost a pachy, mělo by být bezprašné a bez parfemace.

V dnešní době nám výrobci nabízí mnoho druhů různých podestýlek. Nelze obecně říci, která z nich je pro morčata nejlepší. Vždy záleží na okolnostech, na základě kterých, budete podestýlku vybírat. Faktorů může být celá řada, jako např.:

Kolik morčat bude v kleci bydlet a jak velká ta klec bude?

Jaké plemeno morčete budete mít? Bude dlouhosrsté? Nebo naopak bez srsti?

Jak často jste ochotní podestýlku měnit?

Kolik času budou morčata v kleci trávit?

Je některý z členů Vaší rodiny alergický?

V neposlední řadě jsou to finance. Kolik peněz jste ochotní za toto „spotřební zboží“ utrácet?  Některé druhy podestýlek, ve srovnání s ostatními, mohou být z dlouhodobého hlediska poměrně drahé.

Abyste se dokázali správně rozhodnout, jakou podestýlku pro Vaše morčátko vybrat, doporučuji vyzkoušet postupně více druhů podestýlek. Poté zvážit jejich výhody a nevýhody. Vyhodnotit jejich vlastnosti, jak se Vám s podestýlkou „pracovalo“, jestli byla morčátka spokojená a následně se vrátit k té podestýlce, která bude nejlépe vyhovovat Vám i Vašim morčatům.

Podestýlku rozprostřete po celém dnu klece. Morčátka v tomto ohledu nejsou příliš čistotná a většinou vykonávají svoji potřebu, kde je zrovna napadne. Podestýlku dávejte v dostatečně silné vrstvě, vždy v závislosti na tom, jaký druh podestýlky používáte, a měňte ji dle potřeby.

Rozhodně se vyplatí udržovat ubikaci čistou a suchou. Předejdete tím mnohým zdravotním problémům svého morčete. Na špinavé, vlhké podestýlce se morčata necítí dobře, jsou ve stresu, a proto jsou náchylnější k chorobám. Zdravotní komplikace v podobě plísní na sebe nenechají dlouho čekat…

Z jakých podestýlek tedy můžeme vybírat?

Podestýlky můžeme rozdělit do několika skupin v závislosti na tom, z čeho jsou vyrobeny.

1.       Dřevité

2.       Buničité

3.       Konopné

4.       Slámové

5.       Kukuřičné

Asi nejznámější podestýlky jsou ty DŘEVITÉ, tedy vyrobené ze dřeva.

Naprostá „klasika“ jsou dřevěné hobliny. V dnešní době je kvalita hoblinových podestýlek opravdu vysoká. Není to žádný odpad z dřevařské výroby. Hobliny jsou vyráběny jako primární produkt. Hoblinová podestýlka je čistě přírodní, vyrobená hoblováním kvalitního, chemicky neošetřeného, měkkého dřeva.
Při výrobním procesu jsou hobliny zbaveny prachu. Nedráždí proto dýchací ústrojí a oči morčat ani jejich majitelů. Což jistě ocení lidé s alergiemi.
Hobliny jsou také tepelně sterilizovány, což ničí bakterie i plísně a jejich použití je tak velmi hygienické a zdravotně nezávadné. Někteří výrobci dokonce potvrzují zdravotní nezávadnost certifikáty (např. Allspan).
Můžete se také setkat s různou hrubostí hoblinových podestýlek. Hobliny můžou být jemné (např. Allspan) nebo hrubé (RabbitWeed hoblinová podestýlka hrubá).

Asi největší výhodou hoblinových podestýlek je jejich finanční dostupnost, a to opravdu pro každého. Navíc je seženete v každém supermarketu.

Tato levná podestýlka, má ale také svoje nevýhody, mezi které určitě patří jejich horší savost a téměř nulové pohlcování pachů. V praxi to znamená, že hoblinová podestýlka jde brzy cítit, zvláště v uzavřených prostorách pokoje či bytu. Je proto nutné ji často měnit, vždy v závislosti na tom, kolik morčat v ubikaci bydlí, jak často jsou ve výběhu, jaké dostávají krmení atd. Kvůli nízké savosti je také potřeba dávat hoblin vysokou vrstvu, tj. 6-8 cm po celém dnu klece.
Vysoká vrstva a častá výměna samozřejmě spotřebu hoblin zvyšují.

Hobliny jako takové jsou velmi univerzální stelivo. Hodí se jak pro nahatá (skinny) morčata, tak i pro ta chlupatá. U dlouhosrstých plemen morčat je ovšem nutné počítat s tím, že lehké hobliny se v dlouhé srsti snadno zachytí a Vy si pak z klece berete chlupatou kouli obalenou hoblinama, které všude padají a dělají nepořádek.

Pokud byste chtěli prodloužit životnost hoblin, doporučuji je kombinovat s dřevěnýma peletkama. Peletky jsou vyráběny z pilin, které jsou nejprve při vysokých teplotách vysušeny a následně slisovány do tvaru pelet. Ve srovnání s hoblinami mají lepší savé vlastnosti a tím i lepší pohlcování pachů. Jsou zcela bezprašné. Pokud se morčátko na pelety vyčůrá, začnou se pomalu rozpadat. Snadno tak poznáte, které místo potřebuje vyčistit.

Díky procesu zpracování jsou oproti hoblinám mírně dražší. Nicméně to je vyváženo mírně lepšími vlastnostmi.

Vždy dávejte peletky pod vrstvu hoblin a ne naopak. Pelet stačí jedna vrstva, jen na výšku pelety samotné. Na peletky nastelte hobliny cca ve 3-4 centimetrové vrstvě. Pelety také nemusíte stlát po celém dnu klece, ale jen do míst, kde morčátka nejvíce čurají (v domečku, u seníku, pod napáječkou apod.).

Nedoporučuji používat jako stelivo pelety samotné. Pro morčecí tlapky jsou příliš tvrdé, a zvláště u těžších morčat mohou hrany pelet způsobovat bolestivé otlaky.
Nevýhodou pelet, a to hlavně pro děti, by také mohla být jejich vyšší hmotnost. 14 litrové balení peletek váží cca 7 kilogramů.
V kleci také velmi rachotí, pokud se morčátka začnou honit nebo když se leknou a uskočí.

Dalším druhem dřevité podestýlky, která rozhodně stojí za vyzkoušení, jsou tzv. štěpky. Jsou vyráběny z osikového nebo bukového dřeva. Jsou sušeny při vysokých teplotách (100-120 °C). Neobsahují proto bakterie ani plísně a jsou 100 % hygienické. Jsou čisté, bezprašné a bez chemických příměsí a zbytků z dřevařského nebo papírenského průmyslu. Díky těmto výhodám jsou maximálně vhodné pro citlivá zvířata i pro alergiky.

Oproti běžným dřevitým podestýlkám mají 3x vyšší absorpci amoniaku (tedy pohlcování pachů). Nasákavost tekutin je 200 %.

Na trhu se můžete setkat s různou velikostí štěpek. Např. osikové štěpky MillaMore Premium mají velikost 5x5x1 mm. Štěpky MillaMore SuperSoft měří jen 2x2x1 mm. Nicméně velikost štěpek pro morčata nehraje příliš velkou roli a je možné různě velké štěpky mezi sebou kombinovat.

Stále se ovšem jedná o dřevitou podestýlku a je nutné ji stlát ve vyšší vrstvě. Nevýhodou by také pro někoho mohla být mírně vyšší cena.

Štěpky se hodí jak pro chlupatá morčata, tak i pro ta nahatá.

Dalším druhem dřevité podestýlky, se kterou se můžete v nabídce e-shopů setkat je tzv. dřevitý granulát. Na trh jej uvedla německá společnost TierWohl. Je to velmi zajímavá alternativa klasických hoblinových podestýlek.

Jedná se o kvalitní, speciálně sušený, jemný granulát z měkkého dřeva. Stelivo je absolutně bezprašné a procesem výroby se zcela zničí bakterie a zárodky plísní.

Pokud byste vložili kousek této podestýlky pod mikroskop, tak byste zjistili, že se jedná o granuli, která v souvislé vrstvě, vytvoří kompaktní, velmi savou základnu. Vlhkost je uzavřena dovnitř vláken, takže stelivo neutralizuje pachy a zadržuje vlhkost mnohem efektivněji než jiné druhy dřevitých podestýlek. Tato vlastnost také zajistí, že na dně klece se nevytváří nepříjemné „močové usazeniny“, jak to známe u klasických hoblin. Celková nasákavost je až 200 %.

Díky těmto vlastnostem Vám tato podestýlka vydrží podstatně déle než jiné dřevité podestýlky. Navíc jí nemusíte dávat vysokou vrstvu. Zcela postačí 2-3 cm. Koupit ji můžete ve velkém, ekonomickém balení TierWohl Super 24 kg.

Tato podestýlka nás velice mile překvapila a rozhodně stojí za to ji vyzkoušet.

Podestýlky vyrobené ze dřeva jsou nejpoužívanějšími a nejběžnějšími podestýlkami vůbec. Jsou relativně levné, dostupné, a i zvířatům ve většině případů vyhovují.

V 2. části článku se budeme věnovat NEdřevitým podestýlkám.

Autor: Jana Langerová, chs Hostýnky MountainsZpět na výpis článků

2024 © SpokojenéMorče.cz, Všechna práva vyhrazena

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.