Zvířátko nenáročné
Morče nevyžaduje žádnou zvláštní veterinární péči. Nemusíte ho pravidelně, několikrát denně, za každého počasí venčit. Je to zvířátko, které je aktivní přes den, v noci spí, případně se nají a zase spí. Nebude Vás rušit neustálým běháním v kolotoči nebo ohryzáváním mříží klece.
Péči o morče zvládne s dohledem rodičů i malé dítě.
Pokud dodržíte několik málo zásad ohledně krmení a bydlení, bude Vám morče dělat jen radost a užijete si s ním spoustu legrace.
Zvířátko mnoha tváří
Morčat existuje mnoho plemen. Ta se liší délkou a strukturou srsti, počtem rozet (vírků v srsti) apod. Velká škála barev a jejich vzájemných kombinací zajistí, že si vybere opravdu každý.
Zvířátko přátelské
Morče je velmi přátelské a komunikativní. Nikdy nekouše. Přizpůsobí se Vašemu režimu a stane se součástí Vaší rodiny. Je aktivní a čile se zajímá o své okolí. Je také velmi chytré a učenlivé. Pokud se mu intenzivně věnujete, dokáže se naučit spoustu povelů a zábavných kousků.
Zvířátko společenské
Morče se stane členem Vaší rodiny. Morčata jsou v přírodě zvyklá žít ve skupině. Proto je vhodné mít dvě nebo více morčat. Snesou se samičky a za určitých podmínek i samečci.
Zvířátko finančně dostupné
Pořizovací cena morčete, a to i čistokrevného, se pohybuje řádově ve stovkách korun.
Nezbytná výbava pro morče může výrazně pořizovací cenu morčete převýšit, ale „provoz“ jako takový je v desítkách korun za měsíc.
Zdá se Vám, že morče by mohlo být to pravé? Tak prosím čtěte dále. Ráda bych v tomto úvodním článku zmínila několik důležitých informací, které byste měli vědět:
- Morče je výhradní býložravec a základní složkou jeho potravy je SENO. Kvalitní, voňavé seno musí mít morče k dispozici 24 hodin denně spolu s čerstvou vodou.
- Morče nesmí nikdy hladovět.
- Ve výživě morčat je důležitý vitamín C. Proto musíte morčatům nabízet ČERSTVOU ZELENINU, v sezoně ideálně TRÁVU, ve které jsou pro morčata všechny důležité živiny, vitamíny a minerály.
- Morče je hlodavec. Ti se vyznačují chrupem se stále dorůstajícími řezáky (hlodáky).
- Pokud je to jen trochu možné, pořiďte si morčat více.
- Nešetřete místem! Poskytněte morčatům velký životní prostor.
- U morčat platí „čistota půl zdraví“. Je nutné udržovat podestýlku suchou a čistou. Vlhko a špína, stejně jako stres, jsou spouštěčem nepříjemných kožních onemocnění, kdy některá jsou přenosná i na člověka.
- Samička musí porodit svoje první mláďata nejpozději do jednoho roku věku. Ideálně mezi 9 a 12 měsícem stáří. Příliš brzký nebo pozdní první porod samici přímo ohrožuje na životě stejně jako její mláďata.
- Samečci jsou pohlavně vyspělí velmi brzy a samičku mohou připustit již v 5. týdnu života.
- Mláďata se odstavují od matky nejdříve ve věku 4 týdnů při minimální váze 250 g.
- Soužití dvou a více samců je podmíněno tím, že jsou na sebe od malička zvyklí (ideální je, když jsou to sourozenci) a NIKDY žádný z nich nepřijde do kontaktu se samicí.
- Morčata se dožívají v průměru 5-7 let.
Autor: Jana Langerová, chs Hostýnky Mountains